فارسی
دوشنبه 18 آذر 1398 - الاثنين 12 ربيع الثاني 1441

  1938
  0
  0

استاد حسین انصاریان: نور ایمان، دل را وسیع و محبت را افزون می‌کند

استاد حسین انصاریان: نور ایمان، دل را وسیع و محبت را افزون می‌کند

استاد حسین انصاریان، مفسر قرآن کریم در هفتمین جلسه از سلسله سخنرانی‌‌های «ویژگی‌های خود شناسان» در حسینیه همدانی‌های تهران اظهار داشتند: با توجه به آیات صریح کتاب خدا، سامان داشتن زندگی دنیا و آخرت هر انسانی در گرو قلب سالم او است.

ایشان فرمودند: برخی از آیات قرآن کریم تصریح می‌کنند که آتش جهنم مشرف به قلب بوده و بهشت نیز جایگاه قلوب پاکیزه است؛ بنابراین باید توجه بیشتری بر این عضو داشته باشیم و از آن در برابر کفر، شرک، ‌حسد، کینه، طمع، حرص و بخل مراقبت کنیم.

استاد انصاریان ابراز کردند: چنانچه قلب انسان بیمار شود، همه اعضا را بیمار کرده و اعمال و اخلاق را به فساد می‌کشد؛ از این رو چنانچه قلبی بیمار شده و درمان نشود، آتش دوزخ بر صاحب آن قلب اشراف می‌یابد.

ایشان با بیان این‌که انسانی که اخلاق و عمل صادقانه‌ای دارد، سرمایه دار سنگین الهی در دنیا و آخرت است،‌ خاطرنشان کردند: قلب پاک و سالم، قلبی آرام، با مهر، با محبت، با رقت، با ایمان و با صدق است که اعضا و جوارح را نیز هم وصف خود می‌کند.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به روایتی از حضرت رسول اکرم(ص) افزودند: هنگامی که نور ایمان به خدا و قیامت وارد قلب انسانی می‌شود؛ قلب وی به خاطر جمال آن نور، خود را می‌گستراند.

ایشان یادآور شدند: راه باور به خدا و قیامت، راه آسانی است که لازمه آن فکر و فهم قرآن و روایت را می‌طلبد؛ هر کسی به هر اندازه‌ای که قرآن و روایات را بفهمد، به همان مقدار قلب او نورانی و گسترده می‌شود.

استاد انصاریان با بیان این‌که ایمان به پروردگار و معاد نور محبت به خدا و ائمه طاهرین(ع) و اولیای الهی را به ثمر می‌رساند، ادامه دادند: حضرت رسول اکرم(ص)، دل کندن از مادیاتی که مانع از رسیدن به خدا است را از جلمه نشانه‌های ورود نور به قلب معرفی می‌کنند.

ایشان تأکید کردند: بر اساس فرمایش حضرت رسول اکرم(ص)،از دیگر علامات ورود نور به دل این است که انسان هر لحظه مرگ را در مقابل خود دیده و هر لحظه به فکر اساسیه و ابزار زندگی برزخی خود باشند.

ایشان با بیان این‌که پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند «دنیا یار خوبی برای آباد کردن آخرت ما است»،‌عنوان کردند: رد و اثبات علوم معنوی و سخنان حضرت رسول اکرم(ص) و ائمه معصومین(ع) ربطی به علوم مادی ندارد؛ ارزش مسلمانی ما پذیرش بی چون و چرای سخنان ائمه اطهار(ع) است.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با بیان این‌که علوم مادی خدمات بسیاری به بشریت کرده و هر روز در حال تغییر و تحول است، تصریح کردند: علوم دینی برگرفته از سخنان گوهربار انبیای الهی و ائمه معصومین(ع) در حوزه معنویت، وحی و معاد، ‌علومی نیستند که قابل تغییر و تحول بوده و بر همین اساس بتوان به حقانیت و عدم حقانیت آن‌ها حجت آورد.

استاد انصاریان گفتند: نور ایمان به قدری جاذبه دارد که هیچ کس حاضر به دل بریدن از حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در مقابل میلیاردها تومان پول هم نیست؛ این اعتقادات و حضور در جلسات کسب معرفت به سبب نور ایمانی است که با هیچ یک از علوم مادی همخوانی ندارد.

ایشان بیان کردند:یکی از علامات نور ایمان این است که انسان را وادار به آخرت سازی می‌کند؛ مؤمن با نور ایمانی که در دل دارد، با وجود گناهانی که دارد، اما دلخوش به خدای خود است.

 • اهلبیت
 • انصاریان
 • ایمان
 • رمضان
 • ماه رمضان
 • استاد انصاریان
 • رسول اکرم
 • نور ایمان
 •   1938
    0
    0
  امتیاز شما به این مطلب ؟

  آخرین مطالب

      گزارش تصویری / سخنرانی استاد انصاریان در گلپایگان
      گزارش تصویری/ سخنرانی استاد انصاریان در خوانسار
      استاد حسین انصاریان؛ آیت الله میلانی به جای موعظه ...
      گزارش تصویر/سخنرانی استاد انصاریان در حسینیه هدایت
      استاد انصاریان؛ طلاب، دروس حوزوی را در جامعه جریان ...
      گزارش تصویری/ سخنرانی استاد انصاریان در حسینیه بنی ...
      گزارش تصویری/ سخنرانی استاد انصاریان در حسینیه هدایت ...
      سخنرانی حضرت استاد حسین انصاریان پیرامون امام ...
      کودکی که درباره یوسف و زلیخا شهادت داد و جبرئیل را ...
      گزارش تصویری / کرج مسجد حضرت معصومه (س) / سخنرانی استاد ...

  بیشترین بازدید این مجموعه

        کودکی که درباره یوسف و زلیخا شهادت داد و جبرئیل را ...
        متن سخنرانی استاد انصاریان در مورد حجاب
        سخنرانی حضرت استاد حسین انصاریان پیرامون امام ...
        مطالب ناب استاد انصاریان در «سروش»، «ایتا»، «بله» و ...
        استاد حسین انصاریان؛ آیت الله میلانی به جای موعظه ...
        گزارش تصویری/ سخنرانی استاد انصاریان در حسینیه هدایت ...
        برنامه سخنرانی استاد حسین انصاریان
        استاد انصاریان: چرا باطن اعمالمان را در اين دنيا ...
        گزارش تصویری/ سخنرانی استاد انصاریان در خوانسار
        گزارش تصویری / سخنرانی استاد انصاریان در گلپایگان

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز