فارسی
جمعه 03 بهمن 1399 - الجمعة 8 جمادى الثاني 1442

مناسبتهای روز

جمعه 03 بهمن 1399     -     الجمعة 8 جمادى الثاني 1442     -     Friday 22 January 2021
انتخاب تاریخ :
            
         
مناسبت های روز
در گذشت «ابن یمین فریومدی» شاعر معروف خراسانی (769ق)
تولد شیخ « محمد تقی بهلول » از دانشمندان معاصر (1328ق)
ارتحال عالم جلیل القدر « شرف الدین عاملی » (1377ق)
برگی از تاریخ
در گذشت «ابن یمین فریومدی» شاعر معروف خراسانی (769ق)*امیر محمود بن امیر الدین طغرایی فریومدی خراسانی معروف به ابن یمین ، ادیبی فاضل ، شاعری قانع و زاهدی عارف بود که در سال 685ق در فریومد در خراسان به دنیا آمد . او همراه با قیام سربداران بر ظلم و جور زمانه شورید و در این اثناء ، دیوان شعرش گم شد . ابن یمین شاعری قصیده سرا و مداح بود ولی هنر وی بیشتر در سرودن قطعات اجتماعی و اخلاقی سودمند وی است که شهرت بسیار دارد . چنان که باید او را بعد از انوری ، بزرگ ترین شاعر قطعه سرای پارسی دانست . اشعار وی مشتمل بر اخلاق و نصایح ، عزت نفس ، دوری و مذمت چاپلوسی و مدح ناکسان بوده است . ابن یمین به هنگام مرگ 84 سال داشت . *تولد شیخ « محمد تقی بهلول » از دانشمندان معاصر (1328ق)
شیخ محمد تقی خطیب و واعظ شهیر اهل خراسان ، در گناباد به دنیا آمد . پس از تحصیلات مقدماتی نزد پدر دانشمند ش ، به سبزوار رفت و به ادامه تحصیل پرداخت . همزمان به وعظ و خطابه روی آورد و در اندک زمانی در این فن به مهارت دست نیافت . پس از واقعه کشف حجاب رضاخان ، در اجتماع عظیم مردم مشهد در مسجد گوهر شاد علیه رژیم پهلوی سخنان تندی بیان کرد که به عکس العمل رژیم و کشتار تعداد زیادی از زائران حرم رضوی انجامید . از آن پس از مشهد متواری گردید و راهی افغانستان شد . از آن جا که سیاست افعانستان آن روز ، در راستای سیاست ایران بود ، حکام افغان برای این که روابط دو طرف به تیرگی نگراید ، بهلول را زندانی کرده و بیش از 30 سال در زندان نگاه می دارند . بهلول پس از آزادی ، به ایران ، مصر ، عراق و دیگر کشورهای عربی رفته و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، وارد جمهوری اسلامی ایران می شود .
ارتحال عالم جلیل القدر « شرف الدین عاملی » (1377ق)
سید عبدالحسین شرف الدین عاملی در سال 1290ق در کاظمین دیده به جهان گشود . سالهای ابتدایی حیات خویش را در کنار پدر به فراگیری ادبیات عرب ، صرف ، نحو ، لغت ، معانی و ... گذراند . آیات عظام شیخ الشریعه اصفهانی ، آخوند خراسانی ، سید محمد کاظم یزدی از جمله اساتید ایشان بودند و مورد تایید آن ها قرار گرفت . شرف الدین در سال 1322ق راهی جبل عامل لبنان گردید و به ارشاد مردم و تدریس همت گماشت . وی در سال 1330 ق علما و رهبران جبل عامل را به قیام علیه فرانسویان فرا خواند و فتوای جهاد صادر کرد . این مبارزه ، مشکلات فراوانی برای او به وجود آورد که ایشان در راه آرمان خویش ، تحمل نمود . سرانجام روح قدسی سید عبدالحسین شرف الدین در 88 سالگی ار حجاب تن رهایی یافت و به ملکوت اعلی پرواز کرد . بدن پاک ایشان با تجلیل فراوان و در کنار استادش ، سید محمد کاظم یزدی ، در صحن مطهر امیر المومنین (ع) دفن گردید . مهم ترین کتاب شرف الدین « المراجعات » در کلام و عقاید نام دارد .
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز

گزارش خطا